دوشنبه, ۱۷ فروردین, ۱۳۹۹

منصوره راعی ، کارشناس آموزش و پرورش و ادبیات کودکان ۱۸ مهرماه سال ۱۳۲۲ در خانه پدری در خیابان فخرآباد تهران به دنیا آمد. سه برادر و چهار خواهر داشت و خود فرزند بزرگ خانواده بود.

منصوره راعی در گفت‌وگوی با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که در جلد هشتم از مجموعه ده‌جلدی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است، درباره سپری کردن دوران کودکی خود گفته بود:

«در دوره پیش‌دبستانی بیشترین تأثیر را مادربزرگم، مادر پدرم و پدربزرگم، پدر مادرم بر من گذاشتند. آن دو حضور و رفتار دعوت‌کننده و جذابی داشتند که تا عمق وجود ما رخنه می‌کردند. مادربزرگم زنی بود از سویی آشنا و بسیار پاببند به مبانی دینی و مذهبی و از سویی دیگر به آداب و رسوم ملّی و میهنی. لا‌لا‌یی‌ها، قصه‌های عامیانه، بازیهای سنتی، ساختن آدمکها به روش کاغذ و تا، بند کردن گلهای یاس و شاه‌پسند و یاس بنفش، دوختن عروسک به شکلها و نقشهای مختلف از فعالیتهایی بود به تدبیر او که روز ما را به زیبایی و پر از خاطره تا شب پر می‌کرد. زنی آزاداندیش با یدی طولا در شکستن معیارهای تربیتی تحمیلی از سوی پدر و مادرم.»

دوره دبستان را تا کلا‌س چهارم در تهران، دبستان همایون و کلا‌س‌های پنجم و ششم را به لحاظ مأموریت پدر در دبستان پسرانه اخوت در حومه بغداد پشت سر گذاشت. در آن زمان در بغداد مدرسه دخترانه برای ایرانیان نبود و پدر منصوره راعی شرط ماندن خود در مأموریت را پذیرفتن دخترانش در مدرسه پسرانه گذاشت که این اقدام منتهی به تأسیس دبستان دخترانه ایرانیان در بغداد شد.

دوره دبیرستان را از کلا‌س هفتم تا پایان دهم ‍چون اجازه حضور در دبیرستان پسرانه را نداشت،‍ در خانه و با کمک دبیران دبیرستان شرافت طی کرد.

منصوره راعی از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۸ در دبیرستان عبدالله مستوفی تهران تدریس زبان می‌کرد و در کنار آن به تحصیل در دانشگاه و گذراندن دوره‌های تخصصی گوناگون در داخل و خارج از کشور پرداخت. از جمله دوره تخصصی مدیریت آموزشی در تهران (۱۳۵۳) و در انگلستان (۱۳۵۴-۱۳۵۵) دوره تکمیلی مدیریت در اصفهان (۱۳۵۵) کلا‌س‌های آموزش تلفیقی در بلغارستان (۱۳۵۶). راعی در سال ۱۳۵۳ به طرح «مدارس تجربی» پیوست و در پی آن سرپرستی مجتمع آموزشی _ تجربی کوی کن را پذیرفت. در سال ۱۳۵۶ به عضویت انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا و در سال ۱۳۵۷ به عضویت شورای کتاب کودک در آمد و پس از آن به  هیئت مدیره این شورا پیوست. راعی در سال ۱۳۵۹ در رشته علوم تربیتی با گرایش روش تدریس، از دانشگاه شهید بهشتی کارشناسی ارشد گرفت. او مدرس روش تدریس زبان‌های خارجی در دانشسرای تربیت معلم راهنمایی و دو دوره عضو هیئت داوران جایزه هانس کریستین اندرسن بود. منصوره راعی در مردادماه سال ۱۳۸۵ چشم از جهان فروبست.

زادروزش فرخنده باد.

برچسب ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم