پنجشنبه, ۱ آذر, ۱۳۹۸

مدیر مرکز ترجمه حوزه هنری:
تقویت ابعاد فرهنگی راهپیمایی اربعین هدف ما است.

«سعیده حسین‌جانی» عصر روز دوشنبه 30 مهر  در مراسم رونمایی از کودکانه های اربعین که در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد، گفت: وقتی می گوییم اربعین به یاد پیاده روی اربعین می افتیم. آن عشق و شوری که در راهپیمایی اربعین وجود دارد منجر به این جلسه شد. ایده اولیه توزیع کتاب های کودکانه در راهپیمایی اربعین از دل راهپیمایی اربعین درآمده است. جلساتی با جوانان فعال و باانگیزه داشتیم که این راهپیمایی را درک کرده بودند و این شور هنوز در دلشان بود. این جلسات منجر به این ایده شد. ما نیز از این فرصت فرهنگی و شرایط موجود استفاده کردیم که ارادت خود را نسبت به اهل بیت (ع) نشان دهیم. سعی کردیم این حرکت را تقویت و پشتیبانی کنیم.

مدیر مرکز ترجمه حوزه هنری با اشاره به اینکه کودکان بخش مهمی از حضور مردمی در راهپیمایی اربعین هستند، بیان کرد: کودکان در کنار پدر و مادر در راهپیمایی اربعین کیلومترها مسافت طی می کنند. این حضور به منزله کار فرهنگی بالقوه در راهپیمایی اربعین است. کودکان به عنوان زائران و خادمان کوچک این شرایط را فراهم می کنند که به ابعاد فرهنگی و تربیتی پیاده روی اربعین بپردازیم. هدفمان این بود که ابعاد فرهنگی تربیتی پیاده روی اربعین را در حد خودمان تقویت کنیم. در نظر داشتیم به کودکان حاضر در این عرصه توجه شود.

وی با بیان اینکه برای داشتن کتاب سه زبانه نیاز به یک داستان خوب و نویسنده خوب داشتیم، عنوان کرد: اولین گزینه ای که به ذهنمان رسید خانم کلر ژوبرت بودند. می خواستیم با ایشان ارتباط بگیریم و ایشان در فرانسه بودند. همین که موضوع را برایشان توضیح دادیم و در جریان کار قرار گرفتند، استقبال کردند. خانم ژوبرت سهم خود را در این نذر فرهنگی به خوبی و به بهترین شکل ادا کردند.

حسین‌جانی خاطرنشان کرد: اولین قدم ما برای نذر فرهنگی در سال 95 با داستان «آن عزیز خدا» اثر کلر ژوبرت برداشته شد. خانم ژوبرت این کتاب را برای نذر فرهنگی هدیه دادند، بدین ترتیب این کار جهادی انجام شد. این کتاب در راهپیمایی اربعین توزیع شد. گاهی در شرایط کار به جایی می رسید که امیدمان به مویی بند می شد اما با عنایت خدا و همراهی دوستان کارها به موقع به ثمر رسید.

وی اظهار داشت: در سال 96 بستری فراهم شد که فرصت بیشتری برای تدارک نذر فرهنگی و برنامه ریزی برای آن داشتیم. از حوزه هنری کودک و نوجوان و کارشناسان آنها کمک گرفتیم. خوشبختانه آنها با ما همکاری کردند و کتاب دوم با نام چرا چرا چرا اثر کلر ژوبرت در راهپیمایی اربعین در سال 96 بین کودکان توزیع شد. در حال حاضر کتاب نذر پرپرک اثر خانم کلر ژوبرت برای راهپیمایی اربعین امسال آماده شده است. این کتاب در شمارگان پنج هزار نسخه به چاپ رسیده است.

مدیر مرکز ترجمه حوزه هنری ضمن تشکر از کلر ژوبرت تصریح کرد: احساس می کنم این نذر فرهنگی عنایت ویژه خود حضرت سیدالشهدا (ع) بوده است. خانم کلر ژوبرت سهم مهمی در این کار داشتند. ایشان بانویی متعهد و مادری مهربان هستند که داستان کودک را با داستان برای کودکانشان شروع کردند و از ابتدا با ما همراه بودند. ایشان در تصویرگری کتاب «چرا چرا چرا» از هنر نقاشی خود استفاده کردند و در حد اعلی کار خود را انجام دادند. خانم ژوبرت 20 سال است که برای کودکان می نویسند. ایشان 35 سال است که در ایران هستند. ما ایشان را خواهر خود می دانیم. ایشان تا ابد و همیشه در قلب ما هستند.

گفتنی است، در این مراسم از کتاب سه زبانه نذر پرپرک اثر کلر ژوبرت با حضور صادق رضایی مدیر حوزه هنری استان تهران، علیرضا قزوه مدیر آفرینش های ادبی حوزه هنری و نویسندگان و شاعرانی همچون حسن احمدی، حبیب احمدزاده، کمال شفیعی و موسی بیدج رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری شبستان


کلر ژوبرت ، نویسنده فرانسوی – ایرانی، معتقد است که جای داستان های کودکی که به یک بُعد محدود از زندگی معصومین از جمله واقعه عاشورا بپردازند خالی است و این گونه آثار برای کودکان ملموس تر است.

کلر ژوبرت، نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با اشاره به نگارش داستانی تازه برای کودکان، اظهار کرد: کتاب «نذری پرپرک» با موضوع مهربانی امام حسین (ع) را به سفارش حوزه هنری کودک و نوجوان نوشته ام و این اثر در راهپیمایی اربعین حسینی توزیع خواهد شد.

وی درباره داستان های کودکانه با موضوع ائمه و معصومین (ع)، گفت: تا به حال آثار خوب و یا ضعیف بسیاری درباره ائمه و معصومین نوشته شده، اما جای داستان های کودکی که به یک بُعد محدود از زندگی این بزرگان بپردازند خالی است. اگر بشود به طور مثال یکی از مفاهیم زندگی ائمه را استخراج کرد و درباره آن مفهوم داستانی تخیلی نوشت، این اثر و مضمون ارائه شده برای کودکان ملموس‌تر خواهد بود.

ژوبرت خاطرنشان کرد: بچه های کوچک نمی‌توانند به تمام ابعاد زندگی معصومین توجه کنند و به همین دلیل من در کتاب تازه‌ام با عنوان «نذری پرپرک» به موضوع مهربانی امام حسین (ع) پرداخته ام.

گفتنی است؛ کتاب نذری پرپرک به نویسندگی و تصویرگری کلر ژوبرت توسط انتشارات سوره مهر منتشر و به همت حوزه هنری کودک و نوجوان در راهپیمایی اربعین حسینی میان کودکان توزیع می‌شود.

همچنین، کتاب داستان «چرا؟ چرا؟ چرا؟» که به تبیین فلسفه قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای کودکان و نوجوانان می‌پردازد، با نویسندگی و تصویرگری خانم کلر ژوبرت، به صورت سه‌زبانه فارسی، عربی و انگلیسی به همت مرکز ترجمه حوزه هنری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده و ترجمه عربی و انگلیسی آن را خانم‌ها حوراء میلانی و مژگان برخورداری بر عهده داشته‌اند.

سال گذشته کتاب «چرا؟ چرا؟ چرا؟» به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در میان زائران اربعین حسینی در عراق توزیع شد.

کلر ژوبرت در سال ۱۹۶۱ میلادی (۱۳۴۰ خورشیدی) در پاریس متولد شد. او در یک خانواده مسیحی بزرگ شد. در نوزده سالگی مسلمان شد و بعد با یک دانشجوی ایرانی ازدواج کرد. کلر ژوبرت لیسانس علوم تربیتی و فوق لیسانس ادبیات کودکان است و در حال حاضر در ایران زندگی می کند. او مهارت خاصی در توصیف حقایق زندگی به زبان کودکان دارد. در کتاب‌هایش دنیا را به خوبی ترسیم می‌کند و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی را به زبان ساده و روان برای کودکان بیان می‌کند. با نگاهی گذرا به آثارش به راحتی می‌توان به گرایش مذهبی وی پی برد.

کلر ژوبرت از معدود نویسندگانی است که آثارش را تصویرگری می‌کند.

منبع: حوزه هنری

برچسب ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم