جمعه, ۲۹ تیر, ۱۳۹۸

کریستین نوستلینگر نویسنده مشهور اتریشی مقیم کشور آلمان بود.

او در طول عمر خود بیش از 150 کتاب برای کودکان نوشت. از مشهورترین آثار نوستلینگر می‌توان به فرار از خانه اشاره کرد.

این نویسنده زن اتریشی در سال 1984 توانست جایزه معتبر هانس کریستین اندرسن را کسب کند. این جایزه تقریباً معتبرترین جایزه ادبیات کودک در جهان محسوب می‌شود.

کتاب‌های نوستلینگر به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است که از معروف ترین آنها ماجراهای فرانتس است. این مجموعه داستان ماجرای پسرکی به نام فرانتس را تعریف می‌کند که به خاطر قد کوتاهش دچار مشکلاتی شده است ولی بعد متوجه می‌شود که صدایش از همسالانش بلندتر است و همین مسئله او را هیجان زده می‌کند.

نوستلینگر با مجموعه داستان فرانتس که مشتمل بر 19 جلد است و یا با کتاب‌هایی مثل «سوسک طلایی پرواز کرد» تاثیر عمیقی بر دوران کودکی چند نسل گذاشت.

انتشارات آلمانی «اوئتینگر» چند سال پیش همه 19 جلد داستان فرانتس را چاپ کرد و به نوعی از این نویسنده اتریشی مقیم این کشور تشکر کرد. آخرین جایزه ادبی نوستلینگر جایزه افتخاری کتاب کورنی شهر مونیخ بود.

او 13 اکتبر 1936 در وین متولد شد و در 28 ژوئن 2018 برابر با  7 تیرماه سال جاری در 81 سالگی دنیا را ترک کرد.

21 مهرماه نود و هفت برابر با هشتاد و دومین سالگرد تولد اوست.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

برچسب ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.